Завантаження ...
banner
banner

Знижка "50%": чи варто чекати Чорної п'ятниці та як не потрапити на гачок маркетологів

Знижка "50%": чи варто чекати Чорної п'ятниці та як не потрапити на гачок маркетологів фото

Щороку на кінець листопада припадає день, коли багато охочих несуть свої гроші в магазин та купують на "шалених" знижках довгоочікувану техніку. Чорна п'ятниця — це всесвітній день розпродажів, що розпочався зі США. Цього дня магазини відкриваються дуже рано, а деякі великі торговельні мережі взагалі опівночі. Першим покупцям пропонують серйозні знижки — це робиться для того, щоб залучити якомога більше покупців. 

Чи можна придбати побутові товари з такими знижками? Чому ми ведемося на "провокації" та яскраві оголошення з надписом "50%" тощо? Як уникнути небажаних покупок? Про все це розповідаємо у матеріалі MYNIZHYN.

Не довіряй і завжди перевіряй

Час від часу ми купуємо певні побутові товари, оновлюємо гаджети. Для прикладу, нехай це будуть холодильник, кавомашина (вітання шанувальникам кави), пральна машина, смартфон.

На першому посиланні в пошуку клікаємо на будь-який магазин і спостерігаємо за цінами:

Телефон знаходиться в розділі "Чорна п'ятниця", тобто на "знижках". Ціна зі знижкою — 7999 гривень. Заходимо в пошук і гуглимо цей смартфон.

Цінова політика на даний смартфон на всіх пропозиціях однакова. Ба більше, можна знайти варіант навіть дешевше за той, який пропонують ніби зі знижкою.

Пральна машинка. Точнісінько така ж історія, як і зі смартфоном.

З холодильником взагалі цікава історія. 

Погодьтеся, знижка майже у шість тисяч гривень — суттєва. І ви на цю покупку чекали певний час, однак...

На офіційному сайті виробника цього холодильника, без ніяких "Чорних п'ятниць" та акційних пропозицій, дана модель коштує на 2500 гривень менше.

Кавомашина. Нині з'явилося багато шанувальників кави, тож цілком вигідна покупка. Знижка яка... Почекати варто було.

Хоча може й не варто було, адже на сайті виробника ціна ідентична...

Мораль "знижок"

Варто знати одну річ. "Чорна п'ятниця" в Україні та в США, звідки пішла традиція, це просто різнополярні речі. На відміну від США, цей день маркетологи/власники бізнесів в України використовують як додатковий шанс залучити клієнтів і на цьому крапка. Знижки — формальність. Погодьтеся, якщо декількасот разів ви почуєте, що будуть знижки в цей день, то мимоволі, навіть якщо вам взагалі нічого не потрібно, але в магазин ви завітаєте і роздивитеся акційні пропозиції. Тим паче, якщо там табличка або стенд три на три метри з надписом "-50% на все"...

Знижки дійсно можуть бути на техніку. Механічне пошкодження, вітринний варіант, деякі магазини віддають останній товар з невеликою знижкою (мова йде здебільшого про товари, які зазначалися вище — електроніка, смартфони тощо). У такому разі ви дійсно можете розраховувати на знижку, якщо маєте бажання взяти на себе сміливість і придбати такий товар. 

Категорія побутових речей, значно менших у ціновому діапазоні, зазвичай може мати заявлені знижки.Однак треба все одно пильнувати за тим, що і за скільки ви купуєте.

Чому ми реагуємо на "Чорну п'ятницю" та як не потрапити під вплив маркетингу, соціальної реклами

Чому ми не можемо втриматися від акцій? Які психологічні прийоми використовують маркетологи, щоб ми купували більше? І головне – як уберегтися від зайвих витрат? На ці та інші питання відповів наш постійний експерт, кандидат психологічних наук, доцент Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя; практичний психолог Олександр Пісоцький.


Фото: Олександр Пісоцький

Про реакцію на знижки під час "Чорної п’ятниці"

Цьому спонукає низка причин: психологічних, соціальних, маркетингових і суто особистісних (заздалегідь планує покупку). З погляду психології: у людини виникає думка (або вона на інтуїтивному рівні відчуває), що можна купити щось дуже унікальне. Відповідно, не можна цей шанс втрачати. Нерідко такі думки супроводжуються й емоцією страху, тобто з’являється страх втрати свій шанс (можливість) придбати річ. Крім того, сам факт покупки супроводжується почуттями задоволеності (радість від придбаної речі) та (або) досягнення мети, звершеності.

Психологічні прийоми, аби ви придбали товар по акції

Таких прийомів дуже багато. Можу навести декілька. Наприклад, кількість акційних товарів завжди обмежена, що призводить до виникнення відчуття терміновості (потрібно швидше прийняти рішення). Інший варіант, коли вказують дві ціни початкову, яка є дуже високою, і акційну, які інколи в рази нижча (так званий «ефект якоря»). Яскраві рекламні вітрини на видних місцях, де розміщені товари зі знижками і… людина купує річ, яка їй зовсім не потрібна (так звані імпульсивні покупки). Пакетні пропозиції, коли пропонують придбати три речі, а четверту отримати у подарунок. Рейтинги, відгуки, кількість проданих товарів – все це створює ефект доказовості, що товар важливий у суспільстві. Навіть, банальна безоплатна доставка також є одним зі способів «змусити» людину придбати товар.

Уплив "знижки" на емоційний стан покупця

Після здійснення покупок люди переживають позитивні емоції, дехто говорить, що отримує емоційне розвантаження чи просто «ловить кайф» від цього процесу або придбаної речі.

Чи є різниця в сприйнятті знижок між різними віковими або соціальними групами?

Так, можна сказати, що чим молодшою є людина, тим більш схильною вона є до імпульсивних покупок. Крім того, якщо люди більш освічені, то їм легше розпізнати маркетингові трюки. Натомість менш освічена категорія людей є більш схильними до імпульсивних покупок. Також більш схильними до таких покупок є люди з низькими доходами.

Чому ми купуємо речі, які нам не потрібні

З погляду психології: потрапили під вплив маркетингу, соціальної реклами тощо. Також це може бути низька самооцінка: купівля товару є одним зі способів підвищення впевненості у собі. Крім того, часто імпульсивні покупки здійснюють люди, які мають певні психологічні проблеми (спосіб відволіктися від проблем, змінити обстановку, отримати задоволення від факту покупки тощо). Навіть звичайна розгубленість, неуважність нерідко призводить до придбання непотрібної речі…

Як можна захистити себе від імпульсивних покупок у період великих знижок?

Найпростіший спосіб – плануйте свої покупки та витрати. Часто потрапляєте під вплив реклами, маркетингових пропозицій – читайте про маркетинг пізнавальну літературу, читайте психологічні статті про вплив реклами, маркетингу. З рештою є цілі книги про психологію продавця та споживача. Можна брати з собою людину, яка для вас є значущою, що зможе вчасно зупинити від покупки непотрібної речі (можна про це їй прямо повідомити).

Чи може постійне очікування знижок негативно вплинути на фінансову поведінку людини?

Деякою мірою так. Найперше, це втрата контролю над власним бюджетом. Може погіршитися здатність до планування своїх витрат, втрачається вміння заощаджувати там, де варто це робити. Найгірше – це поява залежності від знижок, покупок, проте це крайні варіанти.

Поради людям, які легко піддаються на акційні пропозиції

Намагайтеся контролювати власні витрати та заощадження. Візьміть за правило, купувати лише те, що потрібно! Загалом, перечитайте ще раз всю інформацію, що допоможе краще осмислити як саме (внаслідок чого) ви купили непотрібну річ. Це допоможе сприймати факт покупки зовсім інакше або просто уникати подібних ситуацій у майбутньому. Загалом, на мою думку, тут має спрацювати не один фактор, щоб людина здійснила необдуману покупку, тому варто все ж їх знати!

Період знижок — активізація шахраїв

Чорна п’ятниця — час великих розпродажів, але й високої активності шахраїв. Вони мають попит на вигідні пропозиції, розраховуючи на те, що люди можуть не перевіряти надійність сайтів чи пропозицій.

На ілюстраціях розповідаємо, які схеми найчастіше використовують зловмисники, як убезпечити себе та що робити у разі шахрайства. Будьте пильними та не дайте себе ошукати! 

Нагадаємо, що через війну багато людей в Україні опинилися в складній ситуації, але держава і місцева влада продовжують підтримувати тих, хто цього потребує. Журналісти MYNIZHYN зібрали інформацію про найважливіші соціальні виплати, які доступні у Ніжині.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: