Завантаження ...
banner

В Інституті вивчення війни прокоментували, чому Росія пішла на обмін полоненими з Україною

В Інституті вивчення війни прокоментували, чому Росія пішла на обмін полоненими з Україною фото

Україна та Росія 3 січня провели найбільший обмін військовополоненими
На рідну землю повернулося 230 українських захисників. Експерти вважають, що країна-агресор пішла на такий крок, переслідуючи власні цілі, які потім використає в інформаційних кампаніях.
Пише obozrevatel.com

Адже до цього Кремль упродовж п’яти місяців просто блокував будь-які переговори щодо звільнення полонених українських військових. Про це повідомляє Інститут вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW).

Аналітики зазначили, що 3 січня сторони провели найбільший на сьогоднішні та перший офіційний з серпня 2023 року обмін військовополоненими. Президент України Володимир Зеленський оголосив, що повернулося понад 200 українських солдатів і цивільних, враховуючи особовий склад ЗСУ, Нацгвардії, ВМС і ДПСУ.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець пізніше уточнив, що це був 49-й обмін, під час якого додому повернулися 230 осіб. Вони воювали та потрапили в полон на Зміїному острові, а також Маріуполі – тобто частина солдатів перебували у російському полоні півтора роки.

Раніше ми писали: Відбувся найбільший обмін полоненими: звільнили 230 наших Воїнів

Російське міністерство оборони зі свого боку заявило, що до Росії повернулося 248 військовослужбовців. Там особливо подякували Об’єднаним Арабським Еміратам (ОАЕ) за "їхню роль у посередництві в обміні". Водночас російські джерела розійшлися в думках щодо точної кількості українців, повернутих під час обміну: одні стверджували, що їх було 173, а інші – "до 230".

Вони стверджували, що співвідношення російських та українських військовополонених давно назріло після "вкрай непопулярного" обміну у вересні 2022 року, коли 215 українських військових (враховуючи захоплених у полон лідерів полку "Азов", яких Росія спочатку обіцяла ув’язнити щонайменше до кінця війни) поміняли на 55 російських окупантів та пов’язнів, зокрема особистого друга Путіна, проросійського українського олігарха Віктора Медвечука.

Аналітики ж вважають примітним час прояву очевидної готовності Росії взяти участь у найбільшому обміні військовополоненими. Представник українського координаційного штабу щодо поводження з військовополоненими Петро Яценко ще 17 листопада 2023 року заявив, що Москва з невстановлених причин з літа ввела заморозку цього процесу.

В ISW звернули увагу, що за останні тижні трапилося кілька кричущих інцидентів, коли російські військові використовували українських військовополонених у явних порушеннях Женевської конвенції, зокрема як живий щит, або страчували без суду та слідства.

"Високопоставлені російські чиновники часто дуже зацікавлені в тому, щоб подати Росію як країну, яка дотримується гуманітарних та інших правових принципів, і вибір часу для обміну військовополоненими може бути частиною цієї ширшої інформаційної кампанії", – дійшли висновку в ISW.

Водночас омбудсмен Дмитро Лубінець зазначив, що найближчими тижнями може відбутися ще один обмін полоненими. Він висловив сподівання, що цей процес у 2024 році "покаже системність".

"Завдання стоїть – повернути абсолютно всіх", – заявив уповноважений з прав людини.

За його словами, за останні два тижні в переговорах із РФ відбулися певні зрушення: взаємне відвідування військовополонених, обмін теплими речами і, нарешті, повернення полонених. Щоправда, визнав Лубінець, країна-агресор Росія може будь-якої миті обірвати процес обміну.

 

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: