Завантаження ...
banner

Зарплати українців зростають: як змінюється ринок праці під час війни

Зарплати українців зростають: як змінюється ринок праці під час війни фото

В Україні продовжує зростати середня заробітна плата, незважаючи на складну ситуацію, пов’язану з повномасштабною війною. Темпи підвищення доходів випереджають рівень інфляції, що дозволяє зберігати купівельну спроможність. Через нестачу кадрів роботодавці змінюють свої підходи: все частіше відкривають вакансії для початківців, створюють окремі умови для ветеранів, а також залучають до роботи людей пенсійного віку.

Про те, скільки платять українцям, як змінювалась заробітна плата за останній рік та в кого найшвидше зростають доходи, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Як перерахували зарплати в Україні: ситуація з вакансіями також змінилась

"Від початку 2025 року зберігається тенденція: щомісяця розмір середньої зарплати збільшується на 500 грн", – зазначають аналітики work.ua.

При цьому найшвидше зростають зарплати у сферах "транспорт та автобізнес" (за місяць на 8%, до 35 тис. грн), "продаж, закупівля" (на місяць на 5%, до 32,5 тис. грн), "юриспруденція" (на місяць на 5%, до 25 тис. грн).

Станом на 6 травня середня зарплата у вакансіях – 22 123 грн (дані work.ua). Їхні конкуренти, аналітики rоbota.ua, зафіксували середню зарплату за вакансіями на рівні 22 118 грн. Таке збільшення статистики на кадрових порталах показує зміну заробітних плат для нових співробітників (адже фіксується зміна зарплат у вакансіях).

Роботодавці змушені пропонувати кандидатам більше, інакше знаходити нових співробітників не вдається. Національний банк у своїх звітах також зазначає, що саме дефіцит кадрів є ключовим фактором збільшення заробітних плат.

"Проблема браку працівників хоч і пом’якшилася на тлі зусиль підприємців із залучення до ринку праці осіб, які раніше були менш представленими на ньому (студентів, людей літнього віку, ветеранів, людей з інвалідністю), але залишається актуальною. Невідповідності між попитом і пропозицією кваліфікованої робочої сили в умовах відновлення економіки зумовлюватимуть подальше підвищення реальних зарплат (на 3-4% на рік у 2025-2027 роках)", – йдеться в інфляційному звіті НБУ, опублікованому наприкінці квітня 2025-го.

Згідно із даними кадрових порталів, середня зарплата за рік зросла на понад 20%. Підвищення реальних зарплат демонструє показник вже з урахуванням інфляції (тобто як зростає купівельна спроможність зарплати).

Аналітики відзначають ще одну кардинальну зміну на ринку. Ще нещодавно роботодавці передусім шукали досвідчених фахівців, які готові одразу ставати до виконання своїх обов'язків. Однак зараз половина відкритих вакансій – для новачків.

"У квітні ринок праці вперше цього року перетнув позначку в 100 000 вакансій. Майже на половину з них роботодавці готові найняти людину без досвіду. 25% пропозицій роботи підхожі для студентів. Компанії як ніколи відкриті для новачків", – пояснюють аналітики.

Як і раніше, найпопулярнішою вакансією залишається продавець (продавець-консультант). І середня зарплата для таких спеціалістів становить 20 тис. грн. При цьому значно менше платять у маленьких населених пунктах. Там заробітки можуть сягати рівня мінімальної зарплати. Також є велика різниця в зарплатах і між обласними центрами.

Наприклад, згідно із даними robota.ua, у Києві середня зарплата у вакансіях складає 24,2 тис. грн, у Харкові – 18,4 тис. грн, у Львові – 19,1 тис. грн, в Ужгороді – 19,9 тис. грн, а в Сумах – всього 13,5 тис. грн. До речі, до повномасштабної війни в Ужгороді у 2021-му було всього 4,6 тис. активних вакансій. А у 2024-му ця цифра зросла більше ніж удвічі – до 10,2 тис. Таке зростання кількості вакансій також відображає й статистику зі зростання зарплат. Якщо в травні 2021-го в середньому в Ужгороді заробляли близько 8 тис. грн, то в травні 2024-го – вже майже 20 тис. грн.

В Ужгороді немає повітряних тривог, через віддаленість від ворога місто вважається найбільш захищеним. Тож тут значно зросла кількість робочих місць, відкрились офіси компаній, виробництва тощо.

Мінімалку заморозили, але зміни можливі у 2025-му

Середня заробітна плата могла б зростати значно вищими темпами шляхом детінізації та збільшення найменших заробітних плат, якби уряд не схвалив рішення заморозити мінімальну заробітну плату. У 2025-му вона залишиться на рівні 2024-го – 8 тис. грн.

До речі, Національний банк у своєму прогнозі на 2026-й допустив, що мінімальна заробітна плата збільшиться лише на 370 грн. А станом на 2027-й мінімалка, згідно з припущенням Нацбанку, збільшиться до 8950 грн. Цей прогноз не відображає плани Кабміну і побудований на базі експертних оцінок.

Водночас Бюджетна декларація (затверджена урядом і показує офіційні наміри Кабінету міністрів) передбачає замороження рівня мінімальної зарплати на три роки. Олександр Шубін, заступник голови Федерації профспілок України, розповідає OBOZ.UA: профспілки неодноразово зверталися з проханням переглянути бюджет та збільшити мінімалку. Такі звернення були й минулого, і цього року. Зараз профспілки знову готують розрахунки зі своїми пропозиціями щодо розміру мінімалки.

Країни ЄС, визначаючи рівень мінімальної зарплати, орієнтуються на Директиву 2022/2041. У середньому країни ЄС намагаються встановлювати мінімалку на рівні 50-60% від середньої зарплати. Тобто українська мінімалка, аби відповідати зазначеному рівні, має бути щонайменше на три тисячі гривень більшою. Як йдеться у даних Євростату, найнижча мінімальна зарплата серед країн ЄС у Болгарії – 551 євро. А найбільша у Люксембурзі – 2638 євро. Тоді як в Україні мінімальна зарплата становить всього лише 182 євро.

В Україні, попри повномасштабну війну, поступово відбувається відновлення економіки, а разом з тим і збільшення кількості вакансій на ринку праці та зростання заробітних плат. Незважаючи на це, мінімальну заробітну плату не переглядають.

Як повідомляв MYNIZHYN, у найближчі три місяці різких коливань курсу гривні в Україні не прогнозується. Національний банк продовжуватиме тримати ситуацію під контролем і за потреби застосовуватиме монетарні інструменти для стримування інфляції та підтримки національної валюти. Інвестиції в іноземну валюту — долар чи євро — можуть допомогти зберегти заощадження, але наразі не йдеться про їхнє істотне зростання.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: