Гейзер, або гейзерна пробка, — пристрій, який допомагає наливати напої акуратно та рівномірно. Насправді правильна назва аксесуара — «pourer» (пристрій для наливу), але в Україні він отримав назву «гейзер». Причини цього до кінця не з'ясовані. Гейзерна пробка сприяє плавному та рівному наливу, найчастіше використовується для розливу напоїв у хаус-позиціях.
Ціна барного гейзера варіюється залежно від типу аксесуара та функціональних особливостей. Придбати такий елемент можна у магазині Restoplus. В асортименті доступні різноманітні варіації під різні потреби барменів.
Види гейзерної пробки
Всього є два типи гейзерів: складний та цілісний.
Перший варіант складається з двох знімних частин: металевої основи з двома отворами (великий — для наливу рідини, маленький — для рівномірного проходу повітря) та пластикової частини для щільного кріплення до пляшки.
Цілісні пластикові гейзери виготовляють з однієї частини. І фіксатор, що прилягає до внутрішнього горлечка пляшки, і система наливу з двома отворами формуються з пластику за допомогою пресформи.
Як підібрати інвентар
При виборі гейзера варто звернути увагу на такі особливості:
- Матеріал. Основна частина гейзера може бути виготовлена з металу, пластика або пробкового дерева. Металеві моделі ідеально підходять для щоденного використання, вони довговічні та зручні. Пластикові варіанти частіше використовуються в флейрингових техніках, адже їх округла верхня частина забезпечує рівномірний налив і є безпечною при падінні. Пробкові гейзери мають елегантний вигляд, і часто обираються за їх витончену естетику.
- Функціональність. Класичні гейзерні пробки призначені для використання з міцними алкогольними напоями, оскільки швидкість наливу залежить від густини рідини. Але як бути з сиропами? Для них є спеціальні дозатори, які мають помпову систему, і при натисканні на них з носика виходить певна кількість рідини.
- Діаметр горлечка пляшки. У більшості пляшок діаметр горлечка стандартний, але є бренди з унікальними пляшками, діаметр яких може відрізнятися. Тому виробники часто пропонують гейзери в кількох варіантах ширини.
Вибір кольору залежить від концепції бару. Для класичних закладів, наприклад, лобі п’ятизіркового готелю, краще вибрати металеві гейзери, які не виділятимуться на фоні інших пляшок і барної стійки. У пул-барах можна експериментувати з кольорами, адже вони можуть бути яскравими акцентами або навіть неоновими для привертання уваги відвідувачів до барної стійки.
Як доглядати за інструментом
Як і будь-який барний інвентар, гейзер потребує ретельного догляду. По-перше, рекомендується знімати й промивати гейзери наприкінці кожної робочої зміни. Так, це займає деякий час, але саме завдяки дотриманню ідеальної чистоти на робочому місці бармен виконує свої обов’язки та додержується норм санітарії й гігієни.
Після завершення зміни потрібно зняти гейзер, закрити пляшки рідними пробками, а сам гейзер промити під проточною водою й висушити, щоб у ньому не залишилося рідини. На початку наступної зміни слід виконати зворотну процедуру: відкрити пляшки, покласти пробки у спеціальну ємність та вставити гейзери.
При тривалому перебуванні в пляшці гейзер може впливати на якість алкоголю. Напої з вмістом цукру можуть зацукритися, а спиртні — злегка випаруватися. Тому важливо підтримувати робоче місце в чистоті, ретельно промивати гейзери та висушувати їх перед використанням.