Бійці 13 батальйону: Потрібно обороняти нашу країну, бо хто, як не ми?
28 Квітня 2015
2186
Поділитися:
Два ніжинці – Валерій Мунтянов таРоман Ефіменко – бійці 13 батальону. Валерій у мирному житті – різноробочий на одному з ніжинських підприємств, в АТО – замкомвзводу. Роман – монтер колії в Київському метрополітені, на передовій – старший стрілець.
У ніч з 19 на 20 квітня Чернігівщина зустріла 13-й батальйон територіальної оборони. Його формування почалося ще 23 квітня минулого року, після початку другої хвилі мобілізації. Місцем дислокації батальйону став 169-й навчальний центр Сухопутних військ «Десна», там особовий склад пройшов військову підготовку.
На початку травня 2014 р. батальйон був відправлений у зону бойових дій і вже з 9 травня знаходиться в зоні АТО. У червні 2014 р. бійці 13-го несли службу в Луганській області. 4 вересня родичі військовослужбовців 13-го і 41-го батальйонів записали відеозвернення до Президента України з проханням повернути бійців додому (вже чотири місяці вони перебували в зоні бойових дій), а 8 вересня 2014 р. – перекрили дорогу в центрі Чернігова з вимогою провести ротацію.
3 листопада батальйон був виведений із зони бойових дій і перекинутий до місця постійної дислокації, в Чернігів, та був перетворений в 13-й окремий мотопіхотний батальйон і підпорядкований 1-й окремій гвардійській танковій бригаді. 14 січня 2015 р. батальйон залишив місце постійної дислокації в Чернігівській області та був направлений в зону бойових дій під Вуглегірськ.Реклама:
Два ніжинці – 44-річний Валерій Мунтянов та 29-річний Роман Ефіменко – бійці 13 батальону. Валерій у мирному житті – різноробочий на одному з ніжинських автомобільно-транспортних підприємств, в АТО – замкомвзводу. Роман за професією – монтер колії в Київському метрополітені, на передовій – старший стрілець.
«Ніжин нас зустрічав на вищому рівні, за що дуже вдячні. Вже вдома,але ще не віриться. Фізично тут, а думка ми ще там, на передовій», – говорять хлопці.
Валерій: – Після «Десни» 13-й дислокувався в Луганській області (Марківка, Станиця Луганська…). Одразу міцно здружилися. (Показує стиснутий кулак. – Авт.) Вночі прибули до Станиці Луганська, на 400 чоловік – одна гармата. Там з нас всі кепкували та жартома говорили: «13 батальйон смертників з’явився». Поставили в першу лінію оборони. Світанок над Луганщиною ми зустріли з обстрілів. О 5-й ранку нашу позицію полили з градів. У сепарів (так хлопці називають сепаратистів – Авт.) новітня техніка, а мирне населення там 30% проукраїнсько налаштовано, 70% мали проросійський настрій, тож місцеві наші позиції здавали зачасту. У вересні під Станицею Луганська понесли перші втрати, серед поранених були і «двухсоті».
Роман: – Через півроку відбулася ротація 13-го батальону. З жовтня по січень були вдома у відпустках та Гончарівську. 13 січня виїхали з Ніжина до Донецької області, 15 вже були там, у самому Вуглегірську. А 18-го – поставили нашу піхоту на лінію оборони. Обіцяли на третю, а потрапили за 500 метрів від сепаратистів, в першу. Вони бачать нас, а ми їх, неозброєним оком. А там така місцевість, всюди терикони, ми повинні були тримати «вогонь на себе», а у нас тільки дві зенітні установки. Командування повідомило про наступ і нам потрібно було тримати оборону. Так розпочинався «дебальцівський котел».
Валерій: – Ворог пішов у наступ. Проти нас (на 4 блокпости – 50 чоловік, загін) – їхні піхотні бойові машини, 10 танків, а у нас – 3, та й два тільки на позиції стояло, а один танк в самому Вуглегірську був. Перший заклинив відразу, 2-й – здійснив п’ять вистрелів, підбив ворожий танк та одну мотопіхотну машину, і після того у нього гармата теж заклинила. Третій, котрий виїхав з Вуглегорську на підмогу – сепари по дорозі розстріляли, увесь екіпаж загинув.
Роман: – Тож довелося відстрілюватися автоматами. Бойові позиції було засвічено, і нас накрили. Чекали до останнього, коли наша артилерія нам допоможе, підмога допомогла чим змогла, та прийшлось відступати. Ті, хто був на 1-му блокпосту – двох убили відразу, деяких забрали у полон – з Ніжина, Діму Киричка. Він й досі там. Блокпост був повністю захоплений, адже з автоматами проти танків нічого було рипатись.
Валерій: – Рації, телефони заглушені, зв’язатися один з одним було неможливо. Наші з 2-го та 3 -го блокпостів з боєм прорвалися в м. Вуглегірськ.
Роман: – У приміщенні колишнього дитячого садочка зайняли позиції. Саме звідти двоє діб тримали оборону. На третю добу приїхала 30-та бригада і нас витягла. З 80 чоловік за три доби 21 загинуло. Забрати тіла було не можливо. Машину, яка їхала з «двухсотими», сепаратисти розстріляли разом з екіпажем, хоча на автівці і був червоний хрест. Отже перший прийняв бій Вуглегірськ, потім Дебальцево…
Валерій: – Звідти вивели на тиху позицію в село Луганське, і поставили на «дорогу життя», і знову перша лінія оборони.
Роман: – Пліч-о-пліч стояли з 128, 30, 95 бригадами та батальйоном «Київська Русь». Коли виходили з Дебальцево,обіцяли «зелений коридор», та вийшла ота «дорога життя», на якій по обидва боки терикони, на їхніх вершинах – сепаратисти, які по дорозі нас безперестанку «гатили». Дорога була «усіяна» «двухсотими», пораненими, а зупинятися неможна, зупинишся – весь екіпаж гине.
Валерій: – Були такі, що і пішки добиралися, і тільки вночі. Всі, хто залишився живим, вийшли до Артемівська. З нашої роти з 100 чоловік з Дебальцівського котла вийшло лише 48.
Роман: – Батько геть посивів, коли бої ішли, я на зв’язок з рідними не виходив, не було можливості. Менший мій брат, 26-річний Ярослав, з липня 2014 р. теж в АТО. Він на тій позиції, де і я був, в Артеміську. Думаю, що там не скоро все закінчиться – нема перемир’я, нема АТО – іде справжня війна. Сепаратисти воюють забороненою зброєю, хоча представники ОБСЄ, які часто там бувають, це знають, але чомусь не реагують. Луганська і Донецька область – майже всі сепари. Хочуть в Росію, тільки невідомо чого вони й досі тут. Кричать на нас – хунта. Був випадок: принесли місцеві на блокпост банку меду, а там вибухівка – відкрили банку і немає блокпосту. Хоча місцеве населення останнім часом не довіряє вже і сепаратистам, але все ж таки більшість за них.
Валерій: – Основна допомога там, на передовій,була в основному від наших рідних та волонтерів з Ніжина, Носівки та загалом зі всієї України. Отець Сергій часто до нас приїжджав на передову. Дитячі малюнки – то взагалі така віддушина. Про негативні моменти згадувати не хочу.
Роман: – Було таке, що на межі, але ніхто не панікував, там цього робити не можна. По одну сторону – ми, по іншу– сепаратисти, вони стріляють, ми відстрілюємося, або ми їх, або вони нас. Тиша… Через годину знову обстріл. Там кожна хвилина, то межа: стою на блокпосту, взяв до рук чашку з чаєм, тільки-но поставив її та відійшов, а за двіхвилини–мінометна міна 120-го калібру – чашки немає…А мить – не було б і мене. Жартували, таким чином підіймали бойовий дух.
Зараз телефонуємо, спілкуємось з бойовими товаришами. На днях збираємося поїхати до Чернігова на кладовище, де поховані наші побратими. Посвідчення демобілізованих отримали 18 квітня, дали грамоти за Вуглегірськ. Хлопці з 13-го, які лишилися там, повинні піти по строках на ротацію, але чомусь це не відбулося. Плани на подальше життя –після відпустки повернусь на роботу.
Валерій: – Моя мама живе в Києві. Я вже ось як тиждень вдома, а вона, рідненька, все телефонує і плаче. На мене чекала дружина, донечка і внучок, якому 4 місяці. Нерви і серця у рідних не залізні. В дружини за цей рік почалися проблеми з тиском. Якщо дадуть путівку, то обов’язково поїдемо з нею разом підлікуємося. Скажу так: як там не було, але саме нам, українським чоловікам, потрібно обороняти нашу країну, бо хто, як не ми? Та додам: куди б Росія не влізла – там одна розруха та хаос. Тож і накликали біду.