Завантаження ...
banner
banner

Борщ «Квасок», пряники та балабони: на які страви багата Чернігівщина - Відео

Борщ «Квасок», пряники та балабони: на які страви багата Чернігівщина - Відео фото

Традиційні страви Чернігівщини передають із покоління в покоління. А щоб ці страви були збережені і для нащадків, вони щорічно поповнюють список нематеріальної спадщини Чернігівщини. Таким чином станом на 2024 рік до списку нематеріальної спадщини області входять 25 елементів, 14 із них – це страви.

До прикладу, не так давно цей список поповнили кілька видів борщу, що готуються в селах області по-різному. Один із них – святковий борщ «Квасок». Він побутує в селі Карильське, що неподалік Коропа.

Пише Челайн

«Завезла його жінка, яка свого часу, на початку ХІХ століття, жила в Ялті. Туди сушені груші додаються, звісно, що ще м’ясо, і на квасу готується ця страва»,- Надія Заваліна, директор Обласного центру народної творчості.

Натомість у Прилуцькому районі готують борщ тутешній.

«Здавалось би, звичайний борщ: капуста, все це м’ясо, потрібно реберця зварити, заправити. Але заправляється так: у ковганці товчеться здір, і потім із цибулею це все заправляється, вариться»,- Надія Заваліна, директор Обласного центру народної творчості.

Своєрідною серед переліку нематеріальної спадщини є кваша – страва, яку готують на основі солодкого буряка.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Інтерв’ю з психологом, арт-терапевтом - Іриною Савченко про біосугестивну терапію в Ніжині

«Борошно береться житнє або гречане. Робиться закваска. Знову ж таки крохмаль. І воно дуже схоже на кисіль. Але закваска має добу простояти, потім там це все змішується. Вариться компот з ягід, додається ця закваска і виноситься в холодне місце. Має простояти добу і тільки тоді можна вживати»,- Надія Заваліна, директор Обласного центру народної творчості.

Цікавими в приготуванні є пряники, які випікають у селищі Березна – «Кавалер», «Баришня», «З кмином». Цікаво, що їх готують із використанням смальцю. В цьому ж селищі господині залюбки пригощають і березинськими балабонами, які цьогоріч поповнили список нематеріальної спадщини.

«Тут крохмаль окропом заливається. Сіль, звісно, додається. І формуються такі у вигляді балабонів кульки. Потім опускаються в окріп, варяться, а долі заправляються або засмажкою, або грибами, або солодкі можна вживати»,- Надія Заваліна, директор Обласного центру народної творчості.

Кожна традиційна страва, що передається з покоління в покоління на Чернігівщині, є доволі ситною. А готують її не лише в будні, але й на свята.

Журналіст Оксана Замятіна, Оператор Сергій Бутько

Раніше ми писали: Ціни на яйця в Ніжині: скільки коштує десяток і чому зростає вартість

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: