5 Квітня 2017
2155
Саме так 21-річний ніжинський студент Андрій Бец кожного разу відповідає противникам веганського способу життя, яких на шляху хлопця зустрічається чимало
Саме так 21-річний ніжинський студент Андрій Бец кожного разу відповідає противникам веганського способу життя, яких на шляху хлопця зустрічається чимало.
Веганство та вегетаріанство - особлива філософія життя, послідовники якої відмовляються від вживання м’яса будь-яких тварин. Слід розподіляти вегетаріанців та веганів. Перші можуть їсти яйця та молочні продукти, тоді як вегани повністю відмовляються від їжі тваринного походження, вживають винятково рослинні продукти, в окремих випадках - мед.
До такого табору належить і Андрій, що вже має близько п’яти років веганського стажу. Хлопець навчається в магістратурі Ніжинського державного університету, веде активний спосіб життя, займається музикою та наукою. Майже одночасно з початком навчання у вищій школі мій співрозмовник відмовився від вживання м’ясних продуктів.
Андрій пригадує, як ще в дитинстві він не міг зрозуміти одного - чому, аби здобути їжу, обов’язково потрібно вбивати тварину, адже навкруги росте стільки смачного. У шкільному віці хлоець став захисником тварин, бо вважає, що у сучасному світі ставлення до них надто жорстоке, і не тільки до свійських, яких тримають заради м’яса, а й до диких, що страждають від бажання людей отримати їхнє хутро чи шкіру. Тоді ж у нього зародилася і вегетаріанська ідея.
Майбутній веган спочатку відмовився від м’яса, але продовжував вживати яйця, сир, молоко. Згодом настала черга виключити з раціону і ці продукти. Сьогодні Андрієве меню складається переважно з овочевих страв. Дозволяє він собі і солодощі, які часто виготовляє власноруч.
«Мій раціон - травинка, краплинка роси і насінина»
- Коли люди дізнаються, що я веган, дуже дивуються, ніби перед ними - інопланетянин, - з усмішкою каже Андрій. - Постійно чую банальне запитання: «А що ти їси?». Це мене завжди тішить. Іноді віджартовуюсь, що мій раціон - травинка, краплинка роси і насінина.
Чує Андрій і глузування на свою адресу. Але, на думку хлопця, з цим треба змиритися. Бо коли ти чимось відрізняєшся від інших, то це майже завжди привід якось тебе зачепити.
Щоб там не було, але друзі та рідні розділяють прагнення молодого вегана. Батьки довго не опиралися, і тепер на сімейних святах завжди є кілька страв спеціально для Андрія. Підтримують хлопця друзі та одногрупники. Хоча останні, буває, й нарікають на чудернацьку звичку товариша. Попервах, коли він готував веганські страви в гуртожитку, на кухню збігалося майже півповерху. А якось, пригостивши власноруч приготованими соєвими битками всіх охочих, Андрій почув чимало схвальних відгуків про незвичну, але таку смачну страву.
«Веганство навчило готувати...»
Не дивина, що у побуті вегани стикаються з багатьма проблемами. Приміром, з настанням церковного посту з’являється більше продуктів без тваринної складової, коли ж піст закінчується, стає трохи складніше, але до цього хлопець давно звик. Перед тим, як купити продукт, він уважно читає склад. У великих супермаркетах, звичайно, легко знайти потрібний товар, наприклад, тофу (соєвий сир). У невеличких крамничках з цим складніше.
Веганство навчило хлопця готувати смачну і поживну їжу самостійно. Вона нічим не поступається за показниками енергетичної цінності, скажімо, м’ясу чи сиру. Серед його улюблених страв - веганська «риба» та десерт брауні. Полюбляє Андрій і звичайні страви національної кухні - вареники з картоплею, капустою, пиріжки, пісний борщ та багато інших смаколиків, що підходять ваганам та вегетаріанцям.
Вибір на все життя
На запитання, як довго триватиме його веганство, Андрій відповідає, що це свідомий вибір назавжди. Це не дієта, як вважає більшість, а спосіб життя. До того ж, веганство - це не пошук проблем чи пригод, а спроба самовдосконалення. Бо користь від цього отримує не лише людина, яка стала вегетаріанцем, а й навколишній світ.
Часто Андрієві доводиться чути, що без вживання м’яса людина почувається кволою та ослабленою, а жити по-веганськи дорого. На подібні закиди хлопець наводить приклади з власного досвіду. Коли він перестав їсти м’ясо, його бюджет скоротився в кілька разів, але якість, смак і калорій--ість їжі від того не зменшилися. А сам він навпаки почав набирати вагу, згодом вона стабілізувалася і нині не коливається. Загалом, на думку Андрія Беца, веганство поліпшило його самопочуття. Зникли тяжкість у шлунку після прийому їжі, сонливість, а життєвої енергії тільки додалося. Хлопець також не вживає алкоголю та тютюну. Підтримує антиалкогольні та антитю-тюнові рухи серед молоді.
Захоплення Андрія Беца веганством не відрізняють його від однолітків. Андрій - учасник факультетського рок-гурту, цікавиться історією та археологією, досліджує бунтарські течії радянського періоду, підгодовує котів та собак-безхатьків, що мешкають біля гуртожитку та університетських корпусів. Нещодавно хлопець брав участь у конкурсі «Містер НДУ», де здобув титул «Містер креативність». Саме ця риса, за словами друзів, характеризує його чи не найкраще. У студентському колі він давно здобув репутацію веселого і доброго неформала, який завжди готовий допомогти та залюбки пригостити веганськими смаколиками.
Михайло Ломоносов, тижневик "Деснянка" №12 (645)