В Асоціації виробників молока показують вражаючі цифри: українського молока, навіть якщо його абсолютне все витрачати на виготовлення вершкового масла, не вистачить
В Асоціації виробників молока показують вражаючі цифри: українського молока, навіть якщо його абсолютне все витрачати на виготовлення вершкового масла, не вистачить, аби пояснити походження всієї кількості цього нібито вітчизняного продукту на прилавках.
"40 тисяч тонн масла виробляється з повітря. Ми розуміємо, що не з повітря, а з замінників", - констатує експерт Олена Жупінас. Отже, майже половина масла, тобто кожна друга пачка – це фальсифікат. "Фальсифікація масла набула серйозних розмахів, і це пов’язано з тим, що останні роки накладено мораторій на перевірки. Проходила реструктуризація служби, і не дуже чесні бізнесмени почали продавати більше і більше свого продукту, бо їх ніхто не контролював", - пояснила Жупінас.
Вершкове масло – продукт, який найбільше підробляють в Україні. Вже після нього йдуть ковбаса, сир, згущене молоко та інше. Замінники масла – пальмова олія та інші жири, наприклад, дешевий курячий, а найстрашніше – гідрогенізовані, тобто, трансжири. Вони дешевше вершків у кілька разів, а це значить, що підроблена пачка масла – суцільний прибуток. Туди додають жовтий барвник, емульгатор, ароматизатор "Вершки", воно пахне і виглядає один в один, як звичайне масло.
Журналісти віддали на експертизу куплене у звичайній крамниці солодковершкове масло.
Дослідження робилися протягом чотирьох днів, співвідношення молочних та немолочних жирів перевіряли на спеціальному апараті методом так званої газової хроматографії. Обладання для цього дороге, понад 100 тисяч доларів за один прилад, тому недешевий і аналіз – дослідити один зразок масла коштує від 1,5 тисячі гривень.
Результи метртестстандарту вразили навіть лабораторних співробітників. "Масло вершкове має бути з натуральних молочних продуктів. Молочними продуктами тут тільки пахне. Будемо говорити, це повна відсутність молочних жирів", - зізнаються фахівці. Натомість очевидним став вміст 84% та 97% рослинного жиру.
На додачу, як вдалося зясувати, Білорусь узагалі не імпортує в Україну вершкового масла, а ті адреси, що вказані на пачках, в більшості недійсні, цехи працюють підпільно, одначе не надто й бояться, адже покарання для них – це максимум штраф або закриття.
Рослинний жир – звучить доволі мирно, але за цим приховуються реальні загрози здоров’ю.
"Наслідки вживання трансжирів проявляються у вигляді появи атерослеротичних бляшок, які знаходіться на внутрішній поверхні артерії, зменшують діаметр цих артерій, там погіршується кровоток. Це особливо небезпечно для серця і головного мозку", - пояснив дієтолог Олег Швець.
Трансжири – це оброблені надвисокою температурою і викривлені молекули рослинного жиру. У дев’яти країнах Європи та в США вони взагалі під повною забороною – там довели, що навіть незначне їх вживання за короткий час здатне призвести до інсульту та інфаркту, а це, між іншим, головні причини смертності українців.
Проте вершкове масло обов’язково треба їсти, але справжнє, бо це будівельний матеріал тіла і мозку. Норма дорослої людини складає 25 грамів на день. Журналісти зібрали для споживачів поради, як не помилитися з вибором.
Перша з них – орієнтуватися на бренд, бо відомі великі підприємства більш дисципліновані щодо якості та дбають за свою репутацію, а також ціну, котра не має бути нижчою за 30 гривень.
Друга – купувати там, де видають чеки. Але є й нюанси: буває, що навіть у магазинах, де дають чек і де є велики бренди, можуть брехати, а саме – класти продукт із рослинним жиром поруч із маслом.